Odpadky na Pulau Banyak a Blue Life

 

Souostroví Pulau Banyak je rajským místem na Zemi a skládá se z 90 ostrovů, na nichž je pouhých 7 vesnic, které se specializují na rybolov. Nejbližším pevninským přístavem je Singkil na Sumatře, který je vzdálen přibližně 40 kilometrů přes moře. Nejvýznamnějším předmětem ochrany v souostroví je kladiště mořských želv na ostrově Bangkaru.  

Odpadky zamořující pláže a korálové útesy jsou reálnou situací současného Indického oceánu. Pulau Banyak nejsou výjimkou, i když to tak na první pohled nevypadá. Během půl roku jsme z pouhých 5ti ostrovů odvezli přes 600 velkých jutových pytlů plných odpadků. Společně s dobrovolníky čistíme pláže, odpadky pytlujeme a lodí odvážíme na ostrov Sikantang k dobrovolnickému centru, odkud je posléze odvážíme větší lodí do Singkilu. Zde je nákladním autem převážíme na skládku, kterou nám přidělila místní vláda. Budoucnost programu by měla směřovat k malé recyklační lince v Singkilu a prodeji granulovaného plastového odpadu do Číny, ale to je ve fázi vize.

 

Odkud se berou odpadky na Pulau Banyak

Lidská civilizace vytváří obrovské množství odpadu. V souostroví Pulau Banyak žije cca 10.000 lidí, tedy asi 1.000 domů, či chatrčí. Každá taková domácnost vyprodukuje domovní odpad v množství přibližně 1 velkého jutového pytle (cca 5-10 kg) za měsíc (obaly od čínských polévek a nudlí, PET lahve, malé kelímky na vodu atd.). Pokud je naše matematika správná, tak by měsíčně skončilo ve zdejším  moři 5.000 – 10.000 kg plastových odpadků. Většinu z nich odnesou mořské proudy, část je vyplavena na pobřeží a zbytek zmizí na mořském dně. Část plastového odpadu je navíc pálena v otevřeném ohni za vesnicemi a díky tomu unikají do atmosféry jedovaté látky. Další odpadky se dostávají do moře z lodí a řekami ze sumaterské pevniny, či z pobřežních městeček, které jsou jednou velkou skládkou.

 

Neexistuje zde žádná řízená odpadní infrastruktura!