Ve dnech 2. – 7. listopadu 2018 se v pražských kineh Lucerna a Ponrepo konal pátý ročník Aussie & Kiwi Film Festu a my jsme byli jeho součástí.
Aussie & Kiwi Film Fest prezentuje širokému českému i zahraničnímu publiku současnou kinematografii Austrálie a Nového Zélandu, zemí s odlišným životním stylem a kulturou avšak úzce spjatými s přírodou a životním prostředím.

V úterý 6.11. byl na program zařazen australský dokumentární film Blue z roku 2017 režisérky Kariny Holden. Vizuálně působivý dokument zachycuje nejen přírodní krásy naší planety, ale především dopad činnosti člověka na ekosystém oceánů. Autorka snímku ve svém filmovém celovečerním debutu představuje divákům několik aktivních ochránců přírody z různých oborů. Ti na konkrétních příkladech přibližují každodenní devastaci oceánů (rybolov, průmyslová činnost na pobřeží, znečištění, problémy s plasty atd.) a ukazují, jak narušení jednoho článku přírodního prostředí řetězově ovlivňuje další. Snímek však není jen pouhou zprávou o alarmujícím stavu našeho životního prostředí, ale i fascinující podívanou na krásy a tajemství podmořského světa. 

Po projekci následovala panelová debata s názvem „JAK ZACHRÁNIT ŽIVOT V OCEÁNECH?“ a my jsme byli přizváni jako hosté. Za spolek Oceán dětem pozvání do diskuzního panelu přijala Alena Bendová. Dalšími hosty večera byli Doc. RNDr. Zdeněk Kukal, DrSc., oceánolog a geolog, a Ing. Mgr. Jan Freidinger, vedoucí kampaně Plast je past organizace Greenpeace ČR. Debatu moderoval Michale Rozsypal z Českého rozhlasu Plus.

Diskuze se vedla nad otázkou, co můžeme my zde v České republice udělat pro záchranu oceánů a v čem je vlastně problém. Hosté se shodli, že zásadní problém jsou plastové odpadky rozkládající se v oceánu, které ovšem často připlynou řekami, a proto byla vyzvednuta důležitost ochrany vodních toků. Další velké téma, kterého se diskutující dotkli, byla probíhající změna klimatu a její důsledky pro oceánské ekosystémy i ekosystém globální. Za Prales i Oceán dětem jsme pojednali o důležitosti vzdělávání dětí i veřejnosti a vedení k uvědomělému, odpovědnému a etickému životnímu způsobu. Dobrou zprávou je, že i když v sále po projekci zůstalo posluchačů méně než plný sál, tak sdělené informace s přítomnými rezonovaly a ohlasy byly velmi pozitivní. V předsálí kina jsme měli prezentační stánek Oceán dětem a Prales dětem, který poutal pozornost návštěvníků a představoval dobrovolnické programy i činnost spolků. Za večer se podařilo vybrat na podporu ochrany oceánu a Blue life projekt 1040 Kč.

Děkujeme za pozvání a podporu!

Zde přinášíme fotoreport a odkaz na záznam diskuze.

https://www.facebook.com/AussieKiwiFilmFest/videos/2071690129518994/