K fantastickým zprávám z projektu Blue Life patří rozvoj odpadových programů, který se z Halobanu rozšiřuje do dalších 2 vesnic Asantola a Ujung Sialit na tomtéž ostrově Tuangku, který je součástí regionu Pulau Banyak Barat. Každá vesnice od nás získala podporu na výrobu 100 drátěných košů a měsíční příděl jutových pytlů na pytlování plastových odpadků.
Místní lidé tento projekt přijímají velmi pozitivně a my věříme, že se připojí na tomto ostrově i poslední vesnička do konce tohoto roku, nebo v roce příštím. Pokud se tak stane, tak je statistika ochrany oceánu před plastovými odpadky jasná. Každá vesnice vyprodukuje měsíčně kolem 300 jutových pytlů plných plastů, tedy čtyři vesnice se rovná 1 200 pytlů odpadků. Jeden pytel má hmotnost v průměru 8 kg, tedy celkově ušetříme měsíčně Indický oceán v souostroví Pulau Banyak od 9 600 kg, tedy téměř 10 tun plastů, které neskončí v moři. Ročně to činí 115 200 kg (115 tun). Tyto odpadky jsou odváženy loděmi do přístavu v Singkilu, kde si je rozebírají čtyři místní firmičky na třídění odpadu a ty odpadky, které se nedají prodat do další recyklace jdou na skládku pevného odpadu. V této fází je to lepší, než-li oceán plastů.

Nevím, jak vy, ale my z toho máme radost. Pokud by každý z nás vykonal svůj díl činnosti na ochraně světové přírody, ať už se jedná o pralesy, oceány, či jiné ekosystémy, tak máme naději tento svět změnit k lepšímu a odvrátit tragédii, kterou na sebe lidstvo nepochopitelně snáší svým každodenním jednáním.

Je to na každém z nás! Každý máme svůj díl odpovědnosti za svůj více či méně rozmařilý konzumní způsob života.

Víte na kolik vyjde vysbírat jeden plastový pytel s odpadky v oceánu?

Na 25 Kč!

 

Pusťte se do toho s námi, ať už osobně jako dobrovolníci, či jako podporovatelé čištění oceánu.

1000 lidí po 10 naplněných pytlech ročně (250 Kč) = 250 000 pytlů plastových odpadků.

Kam s nimi? Snad se najde někdo, kdo podpoří vybudování spalovny, či recyklační linky, ale to už je na Vás, my jsme sběrači.