Na konci ledna jsme společně s našimi partnery Yayasan Save Aceh Nature zorganizovali a zafinancovali velké setkání s lokální komunitou z Halobanu, která má zájem se zapojit do našeho programu Save Bangkaru, včetně ekoturistiky. Akce se zúčastnila policie, armáda, BKSDA, zástupce bupatiho a samozřejmě důležití vesničané, včetně starosty, místního parlamentu, či učitelé.

Jednání bylo úspěšné a jediný nespokojenec byl zaměstnanec NGO HAKA, ale jeho hlas zanikl v davu zvědavců. YSAN předvedl velmi dobře zpracovanou prezentaci a Milan Jeglík hovořil s místními lidmi o jejich problémech spojených s menším počtem ryb oceánu a příčinami těchto událostí, či o spolupráci na zavedení odpadového programu do vesnice a zapojení do ekoturistiky. Celá akce stála 14 milionů Rp a lze ji hodnotit pozitivně a označit ji za velmi důležitou pro program Save Bangkaru.

O 10 dní později jsme se do Halobanu vrátili, tentokrát na jednání se starostou a jeho blízkými kolegy. Důležitým hostem akce byla Rakušanka Reka se svým místním manželem, která přesvědčuje komunitu ke spolupráci s námi. Dohodli jsme se, že od května rozjedeme pokusné období odpadového programu, dodáme do vesnice 100 drátěných odpadkových košů, měsíčně zajistíme 1000 jutových pytlů a zaplatíme 2x měsíčně odvoz odpadků do Singkilu. Starosta dá práci 2-4 lidem na této činnosti z lokálních finančních zdrojů.

Haloban je pro nás klíčovou vesnicí pro ochranu Bangkaru a upuštění od pytlačení želvích vajec. Věříme, že tuto cestu oceníte a stanete se součástí velké změny v pohledu lidí na svět, přírodu, oceán a zvířata, jen tuto cestu musíme ukázat a též zafinancovat, jinak nemá šanci na úspěch a tím nedokážeme ochránit ani Bangkaru.

Díky za zapojení se do této humánní a přitom pro přírodu tolik důležité akce.