NEPOSTRADATELNÍ ŽRALOCI

Většina lidí na této planetě podléhá panice ze žraloků, aniž by o nich cokoli věděla. Veškeré lidské povědomí o těchto výjimečných tvorech vychází z filmu Čelisti, hororů, přemrštěných, nebo neúplných informacích o žraločích útocích apod.

Ve skutečnosti jsou tito vrcholoví predátoři zcela nepostradatelní pro podmořský ekosystém, poněvadž ho udržují na přijatelném zdravotním stavu a zbavují jej nemocných a slabých jedinců. Člověk nepatří a nikdy nepatřil na jídelníček žraloka. 

 

Ročně rybolov vyvraždí cca 60 – 100 milionů žraloků.

 

Tímto dochází k další ekologické katastrofě, o níž běžný konzument nemá ani nejmenší tušení. Žralok patří k dalším živočichům, kteří nemají co dělat na jídelním lístku!

Žraloci jsou loveni kvůli ploutvím, které jsou používány pro výrobu tradiční čínské – asijské polévky. Každý, kdo si takovou polévku objedná a zaplatí za ni, tak se podílí na vyvražďování žraloků na celém světě.

Shark Angels a Sea Shephards:

O demýtizaci a záchranu žraloků se snaží hned několik organizací ze světa, mezi které patří organizace Sea Shephard Shark Angels nebo německá organizace Shark Project,  pro které jsou žraloci hlavními bytostmi hodny ochrany. Více o jejich aktivitách a o žralocích se dozvíte na jejich stránkách.